طناب نجات LifeLine

متاسفانه تا به امروز ما در آیین نامه ها و قوانین کشوری الزام نصب سیستم لایف لاین استاندارد را توسط شخص ذیصلاح در محل های پرخطری که امکان حذف آن خطر وجود ندارد را داشتیم اما متاسفانه به دلیل نبود امکانات داخلی و مقرون به صرفه نبودن قطعات خارجی به روش های غیر اصولی و نادرست متوسل می شدیم و سیستمی را غیر اصولی تحت نام لایف لاین بر پا میکردیم، مثلاً بر طبق استاندارد سیستم لایف لاین باید در خود مجهز به سیستم شوک گیر باشد، بر طبق استاندارد سیستم لایف لاین باید توسط پایه هایی که توان ۵۴۰۰ کیلوگرم را داشته باشند متصل گردد.

حال جای خوشنودی دارد که مجموعه حس هفتم برای اولین بار در ایران با طراحی، تولید و نصب سیستم لایف لاین اصولی با پایه هایی استاندارد و مجهز به سیستم شوک گیر توانسته است این کمبود را برطرف نماید.

قابليت اطمينان ۹/۹۹% در مديريت کيفيت توليدات مجموعه حس هفتم مفهومي ندارد، زماني که جان يک انسان درميان باشد توليدات مجموعه ما با قابليت ۱۰۰% به بازار عرضه خواهد شد. از این رو واحد کنترل کیفیت مجموعه حس هفتم با همکاری مرکز تحقیقاتی شریف برای اولین بار در ایران اتاق تست مخرب محصولات ممانعت از سقوط را طراحی و ساخته اند تا بتوان رفتار سیستم را در فشارها و کشش های حادثه بررسی کنیم و محصولی با قابلیت اطمینان ۱۰۰% را به شما عزیزان ارائه دهیم. (شما میتوانید فیلم های انجام تست های مخرب پایه ها را از اینجا مشاهده فرمایید)

سيستم حفاظت از سقوط افراد بهره وري مالي دارد زيرا با کمي دقت و مطالعه در حوادث رخ داده ميتوان متوجه اين موضوع شد که هزينه هاي حوادث بسيار بالاتر بوده تاجايي که برخي شرکت ها توان جبران خسارت ها را ندارند. کسي نميداند حادثه در ثانيه اول کار رخ ميدهد يا بعد از ۳۰ سال کار رخ خواهد داد… پس حرفه اي تر است که در همان ثانيه اول به هنگام شناسايي خطر آن را حذف يا کنترل کنيم.

سيستم حفاظت از سقوط افراد سيستم پشتيباني است که ميتواند براي کارگراني که احتمال سقوط آنها با توجه به شرايط محيط کار قابل پيشبيني است کاربرد داردکه خطر سقوط را حذف يا کنترل خواهد کرد. سيستم حفاظت از سقوط افراد براي کارهايي که فرد ناچار به تردد از لبه پرتگاه یا روی تیر و ستون ميباشد يا هنگام تميز کردن شيشه ها يا تعمير و نگهداري وسايل و تجهيزات و يا در حالت کلي هنگامي که احتمال سقوط فرد وجود داشته باشد استفاده ميشود.

اين سيستم به وسيله سيم بکسل افقي (طناب نجات) با پايه هاي متصل به کف، ديوار يا سقف و پل و ستون و با کمک وسايل حفاظت فردي شرايط ايمن را براي تردد و استقرار کارگران مهيا ميکند.

هدف از اجراي سيستم فوق نجات جان يک انسان در اثر يک لغزش ساده يا عدم توجه به پرتگاه و سقوط فرد ميباشد. و اين ميتواند هزينه هاي بالاي حوادث را براي کارفرمايان و کارگران حذف کند.

انواع طناب نجات :

طناب نجات متصل به سقف يا ديوار

اين طناب نجات به وسيله پايه هاي مقاوم و محکمي روي سقف، پشت بام یا دیوار نگهداشته شده است. اين پايه ها به استراکچر يا نقاط قابل اطميناني از ساختمان متصل شده اند. پايه ها توان حداقل دو برابر نيروي لازم در حين حادثه را بايد داشته باشند. (۲۴۰۰ کیلوگرم)

دراين سيستم پايه ها داراي محاسبات، مقاومتها و سازوکار متفاوت ميباشند.  در اين سيستم نيازي به استفاده از کمربندهاي دو لنيارده نيست، سيستم طراحي شده به گونه اي ميباشد که نفر بدون نياز به بازو بسته کردن قلاب بدون دخالت دست ميتواند طول مسير را طي کند. سيستم هاي قديمي که با دو لنيارد کار ميکند به دليل دست و پا گير بودن، سخت بودن کار با آنها و مهيا کردن شرايط براي خطاي انساني ( تنبلي کارگران براي باز و بسته کردن قلاب) بلا استفاده بوده و کارايي و اثر بخشي خود را از دست داده است.

طناب نجات متصل به سازه (پروژه درحال ساخت)

این نوع سیستم جدید مهندسی شده با انواع مختلفی از ویژگی های نوآورانه باعث می شود که آنها بسیار کاربر پسند باشند. این نوع طناب به وسیله پایه های مقاوم و پرتابلی که بر روی اسکلت فلزی و بتنی قابل نصب می باشد نگهداشته شده است. این نوع پایه ها در سازه های فلزی بدون نیاز به جوشکاری و برشکاری به پل ها متصل می شوند و در سازه های بتنی با چند سوراخ هر پایه متصل می گردد. در طول مسیر به دلیل نوع طراحی پایه ها نیازی به استفاده از کمربند دولنیارد وجود ندارد.

این پایه ها قابلیت خم شدن به چهار سمت را دارند تا بتوان فضای تردد و فعالیت را در محل ایجاد نمود. از بزرگترین مزیت های این پایه ها پرتابل بودن و قابلیت استفاده مجدد می باشد که از لحاظ هزینه ای بسیار مقرون به صرفه می باشد.

سيستم جاذب انرژي (Shock Absorber)

بر طبق استانداردهاي روز دنيا بايد سيستم طناب نجات حالت کشساني و انعطاف پذيري داشته باشد. از طرفي براي استفاده از سيم بکسل به جاي طناب مخصوص لايف لاين که اين خاصيت را دارد بايد بتوانيم اين خاصيت را در سيستم ايجاد کنيم.

مجموعه حس هفتم با محاسبه، طراحي، آزمايش توانسته است قطعه نهايي را به مرحله توليد برساند. اين قطعه بر طبق اصول و استانداردهاي لازم بين المللي طراحي و توليد شده است و مزيت اين محصول نسبت به محصولات مشابه خارجی که يکبار مصرف بودند قابليت استفاده مکرر و دائمي آن ميباشد.